Z wyborem dobrego adwokata, to jak z wyborem wygodnych butów. Ciężko na nie trafić, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli nie posiadasz wiedzy prawniczej, możesz nie wiedzieć na co zwrócić uwagę i o co pytać na pierwszym spotkaniu. Dlatego, jeśli chcesz znaleźć w krótkim czasie odpowiednią osobę, dowiedź się dzięki wpisowi czym się kierować podczas wyboru adwokata.
Prawnik z polecenia – jak wybrać
Swoje pierwsze kroki w poszukiwaniu idealnego prawnika kierujemy w stronę rodziny i znajomych. Jeśli spełnił on ich oczekiwania z pewnością powiedzą Ci na jego temat wszystkie najważniejsze informacje. Jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że nie wszystkie sprawy są takie same. Twój problem może okazać się bardziej złożony i rozbudowany i będzie wymagać opieki profesjonalisty w danej gałęzi prawa. Szukasz adwokatów, którzy specjalizują się prawie karnym, rodzinnym, cywilnym lub prawie pracy? W takim razie to powinno być Twoje pierwsze pytanie, które zadasz wybranemu prawnikowi.
Jak wybrać adwokata
Obecnie istnieje wiele stron internetowych, na których można znaleźć informacje o najbardziej popularnych adwokatach w danym mieście oraz opinie na ich temat. Oprócz tego większość kancelarii prawniczych posiada swoje własne witryny z najważniejszymi informacjami o tym, czym się zajmują, jakie mają doświadczenie w wykonywanym zawodzie oraz wsparciu dla klienta. Szukaj prawników zajmujących się wąskim zakresem danego prawa, ponieważ tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że zadba on o Twoje sprawy i pomoże wygrać.
Dobrego adwokata powinno przede wszystkim wyróżniać jego zaangażowanie w sprawę. Zwróć uwagę na to, czy w opiniach na jego temat znajdują się odwołania do jego rzetelności i skuteczności. Oczywiście nawet najlepszy prawnik nie zawsze musi wygrać sprawę, ponieważ ostateczna decyzja zależy od Sądu, jednak warto mieć po swojej stornie kogoś wykwalifikowanego.
Pierwsze spotkanie z prawnikiem
Nim umówisz się na spotkanie ze swoim prawnikiem, upewnij się, że wiesz jaka jest kwota jego wynagrodzenia – wielu adwokatów nie pobiera żadnej opłaty podczas pierwszej konsultacji. Dowiedź się oprócz tego ile czasu będzie trwać takie spotkanie oraz jakie dokumenty powinieneś ze sobą zabrać. Przygotuj się na spotkanie, spisując wszystkie najważniejsze fakty związane ze sprawą. Daty, osoby biorące udział w konflikcie oraz obecny stan sytuacji.
Dokumenty jakie zabrać na spotkanie z adwokatem
Zgromadzone przez Ciebie dokumenty mogą być w formie papierowej i elektronicznej. Zabierz ze sobą przede wszystkim umowy, zdjęcia i zapis korespondencji mailowej. Zastanów się również kto mógłby zostać świadkiem w Twojej sprawie i przygotuj listę z propozycjami.
Pamiętaj, by podczas wyboru odpowiedniego adwokata nie kierować się tylko ceną, ale przede wszystkim opiniami oraz wymogami, które powinien spełniać, aby Twoja sprawa została załatwiona z korzyścią dla Ciebie.