We wielu profesjach funkcjonują związki zawodowe. Przynależność do nich łączy się z przywilejami oraz obowiązkami. Przez wiele osób jest ona postrzegana jako zaszczyt. Czym właściwie zajmują się związki?
Walka o prawa pracowników
Podstawowym i najważniejszym zadaniem związków zawodowych jest dbanie o prawa pracowników. To właśnie związki walczą o podwyżki dla pracowników, o ich dni wolne oraz o to, kiedy pracownicy mogą udać się na emeryturę. Walka ta polega na organizowaniu różnego rodzaju akcji i strajków, ale też na dyskusjach i negocjacjach z kadrą zarządzającą firmą oraz politykami. Związki zawodowe zostały właśnie w tym celu stworzone. Mają one zabezpieczać interesy całej grupy zawodowej. Do związku powinni, więc należeć wszyscy, którzy mają na względzie dobro i przyszłość branży. Ich znaczenie historyczne było dużo większe niż obecnie. W naszych czasach, pracownicy nie czują już tak silnej potrzeby łączenia się w grupy. Niemniej, nie zmieniło się to, że w grupie jest siła. Jeśli większość pracowników mówi jednym głosem, to łatwiej jest im osiągnąć zamierzone cele. W grupie tkwi siła. Razem pracownicy mogą wywierać większy nacisk na pracodawców. Nie są bezsilni w starciu z nimi i nie muszą obawiać się negatywnych konsekwencji mówienia głośno swojego zdania. Związki zawodowe są gwarancją tego, że żaden pracownik danej branży nie pozostanie zostawiony sam sobie i w razie konfliktu z pracodawcą będzie miał zapewnioną pomoc i opiekę.
Reprezentacja
Związki zawodowe reprezentują też pracowników w czasie ważnych uroczystości. Wybrani przedstawiciele związku udają się na spotkania z politykami i uroczyste obchody świąt. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie ich obecność jest mile widziana i nadaje dodatkowego prestiżu uroczystości. W końcu, nie sposób wyobrazić sobie obchody Barbórki , czyli święta górników, bez górników. Nie ma jednak możliwości, by wszyscy, którzy wykonują ten szlachetny zawód stanęli w świetle reflektorów. Właśnie dlatego, wybierają swoich przedstawicieli.