Jak ustawić dom względem stron świata? 2055

lokalizacja domu na działce

Zanim inwestorzy przystąpią do budowy domu, muszą przemyśleć całe mnóstwo istotnych kwestii. Należy do nich również ustawienie domu względem stron świata. Ma ono ogromne znaczenie, gdyż pozwala optymalnie wykorzystywać naturalne światło i ciepło słoneczne.

W jaki sposób prawidłowo ustawić dom na działce?

Trudno znaleźć złoty środek, który będzie odpowiadał każdemu. Najlepsze ustawienie domu względem stron świata to sprawa indywidualna, zależna od potrzeb inwestorów. Niektórzy chcieliby, aby słońce towarzyszyło im już od samego rana, dlatego pragną mieć sypialnię od strony wschodniej, a salon od zachodniej. Inni z kolei nie lubią, kiedy słońce przyświeca im przez okna, dlatego wolą mieć salon ustawiony od strony północnej, gdzie dociera najmniejsza ilość światła.

Wykorzystanie energii słonecznej dla oszczędności

Indywidualne preferencje mają duże znaczenie na etapie projektowania domu, kiedy trzeba ustalić najbardziej odpowiednie jego ustawienie względem stron świata. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie rozwiązania sprawdzają się w praktyce. Architekci radzą, aby maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną, gdyż pozwala ona znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania, a co za tym idzie, dom staje się bardziej ekonomiczny i ekologiczny, ograniczyć można też w ten sposób używanie sztucznego oświetlenia. Co zrobić, aby czerpać największe korzyści ze światła słonecznego? Najlepiej zastosować duże przeszklenia od strony, która jest najbardziej wystawiona na słońce. Warto również zaprojektować dom w taki sposób, aby pomieszczenia najczęściej używane znajdowały się po stronie południowej, najbardziej nasłonecznionej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pokoje te będą cieplejsze zimą. Z kolei latem, kiedy słońca jest czasami aż za dużo i robi się gorąco, wystarczy zastosować przyciemniające rolety.

Domy w Opolu - reklama

Każdy inwestor przed budową musi zastanowić się, jak ustawić dom na działce. Warto poświęcić tej kwestii trochę czasu i dobrze przemyśleć wady i zalety poszczególnych rozwiązań, aby znaleźć najbardziej odpowiednie dla siebie.