Z czego składa się odkurzacz centralny? 1986

odkurzacz centralny

Odkurzacze centralne są coraz częściej montowane w mieszkaniach prywatnych. Jeszcze kilka lat temu było to głównie rozwiązanie wykorzystywane w obiektach użyteczności publicznej np. biurowcach. Aktualnie ceny montażu są na tyle korzystne, że decyduje się na niego spora ilość osób. Elementy instalacji odkurzacza centralnego powinny być przede wszystkim wysokiej jakości. Dzięki temu ich praca będzie niezawodna i wydajna, a my unikniemy kosztów związanych z ich ewentualną naprawą lub konserwacją.

Elementy odkurzacza centralnego

Gniazda ssące

Gniazda ssące do odkurzacza centralnego to podstawa każdej instalacji. Jest to zdecydowanie najczęściej eksploatowany element całego systemu. To właśnie do nich podłączany jest wąż ssący, który umożliwia sprzątanie pomieszczenia. Trzeba również podkreślić, że gniazda pełnią nie tylko rolę użytkową. Wpływają one również na wystrój całego pomieszczenia. Właśnie dlatego ich design powinien być dekoracyjny, a także spójny z całą aranżacją. Estetycznie wykonane gniazda nie będą rzucać się w oczy.
Ważne jest, aby pamiętać, że gniazda ssące muszą być dopasowane do posiadanej przez nas instalacji – radzi ekspert z firmy remontowej WOKO. Standardowe płytki montażowe mają cztery otwory, jednak wszystko zależy od producenta. Przed dokonaniem zakupu warto dokładnie sprawdzić tę kwestię, aby nie popełnić błędu.

Szufelki automatyczne

Szufelki automatyczne montowane są najczęściej w pomieszczeniach najbardziej narażonych na zanieczyszczenia (np. kuchni, okolicach kominka, przedpokoju). Sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie chcemy posprzątać dokładnie i szybko. Jest to gwarancją wysokiego poziomu komfortu oraz swobody. Szufelki najczęściej montowane są w ścianach lub cokole mebli. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.
Jakość szufelek bezpośrednio przekłada się na komfort pracy. Dobrze jest, aby były one całkowicie płaskie, tak aby ich chowanie było błyskawiczne. Dodatkowo powinny one zapewniać możliwie najcichszą pracę. Do montażu szufelki potrzeba takich elementów, jak m.in. przyłącze szufelki, puszka montażowe, ramka maskująca.

Pozostałe elementy

Montując odkurzacz centralny należy również wziąć pod uwagę, że niezbędne będą nie tylko elementy instalacyjne, ale również materiały eksploatacyjne. Mowa tutaj o filtrach wstępnych, workowych, separacyjnych, a także wielu innych. Wybór uzależniony jest od tego, jaki sprzęt posiadamy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów różnych marek, jednak należy mieć świadomość, że wybrany filtr musi być kompatybilny z modelem naszego odkurzacza centralnego. Wybór nie może być więc przypadkowy – najlepiej inwestować w filtry rekomendowane przez producenta odkurzacza.