Jak wygląda rozprawa sądowa? 832

rozwód

Ostatnio gorącym tematem jest rozprawa rozwodowa – jak wygląda i jak się do niej przygotować, postaramy się wyjaśnić w tym artykule. W postępowaniu procesowym jest rozpoznawana sprawa o rozwód.

Przebieg rozprawy rozwodowej

Warto mieć na uwadze, że sprawy rozwodowe potrafią być mocno skomplikowane. To sprawia, że do wydania wyroku potrzebnych jest czasami nawet kilka terminów rozpraw. Rzadkością jest rozwód na pierwszej rozprawie. Może on zapaść wtedy, gdy między małżonkami nie ma żadnego sporu. Na pierwszej rozprawie przedstawiane są stanowiska stron. Sąd dokładnie powinien wysłuchać wszystkich argumentów, żeby wydać właściwą decyzję. Sąd zadaje także pytania, które związane są zazwyczaj z okolicznościami pożycia małżeńskiego, a także jego rozpadu. Wydanie wyroku na pierwszej rozprawie jest możliwe, jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci. Możliwa jest również zmiana żądań w trakcie trwania pierwszej rozprawy. Bez wątpienia rozprawa rozwodowa należy do bardzo stresujących momentów w życiu. Sąd w czasie rozprawy dogłębnie poznaje małżonków i dzięki temu wyrabia sobie swoją opinię na daną sytuację. Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, dlatego należy przyjść właściwie ubranym, żeby nie naruszać majestatu sądu.

Jak się przygotować do rozprawy?

Od tego, czy rozwodzicie się z winą, czy bez zależy przebieg pierwszej rozprawy zawodowej. Jeżeli rozwód jest bez orzekania o winie, to może on trwać nawet 30 minut. Przed rozprawą należy jednak wykonać wiele pracy, żeby odnieść sukces. Jest to bardzo ważne w sytuacji, gdy macie dzieci. Sąd zapyta strony o ich stanowiska na pierwszej rozprawie o rozwód z orzekaniem o winie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że stanowiska były już wcześniej przedstawione w pozwie. W czasie pierwszej rozprawy rozwodowej można zmodyfikować swoje żądania. Jest to częste zjawisko, ponieważ strony lubią zmieniać zdanie. Później sąd musi wysłuchać strony na okoliczność rozpadu pożycia małżeńskiego. Należy pamiętać, że musi wystąpić zupełny oraz trwały rozpad pożycia, żeby sąd mógł orzec rozwód. Najpierw wysłuchana zostaje strona powodowa, a dopiero później pozwana.

Aby rozwód mógł przebiegać w sposób spokojny i odpowiedni, należy pamiętać o tym, by wybrać na swojego pełnomocnika, odpowiedzialnego prawnika, który będzie działać na naszą korzyść.