Jak wybrać materac 1214

Z założenia materac został stworzony po to, by zapewnić ciału najodpowiedniejsze podparcie w pozycji leżącej. Jeśli dobrze go dobierzemy zapewni nam niezwykły komfort oraz zdrowy i bezpieczny sen. I chociaż znajdą się osoby mówiące, że na wersalce, czy narożniku równie dobrze będzie nam się spało, to jednak żadna sofa i wersalka nie spełni naszych wszystkich wymagań. Dlaczego? Ponieważ z natury są to meble przeznaczone do spędzania na nich czasu w pozycji siedzącej oraz okazjonalnego snu.

Materac, czy wersalka?

Jak wspomnieliśmy wyżej kanapa nie pozwoli nam spokojnie spać i być wypoczętym na drugi dzień. Niestety bywa tak, że na decyzję o wybraniu łóżka czy sofy, największy wpływ ma niewielki metraż. I chociaż uważasz, że wybór miejsca, na którym śpisz nie ma większego znaczenia – pochyl się nad tą sytuacją i zastanów dobrze nim zdecydujesz się na narożnik zamiast łóżka. Szczególnie jest to ważne przy wyborze odpowiedniego materaca dla dziecka.

Średni czas snu wynosi około 8 godzin na dobę i oznacza, że 1/3 życia poświęcamy na wylegiwanie się w łóżku. Sen jest niezwykle ważny, gdyż w tym czasie nasz organizm się regeneruje, mięśnie rozluźniają, a nasze nerwy uspokajają. Jest to podstawowa forma wypoczynku po niezwykle ciężkim dniu. Dobrze dopasowany materac będzie nam służył przez lata i zadba o stan zdrowia naszego kręgosłupa. Bardzo często ma on ogromny wpływ na stan naszego zdrowia.

Twardy, czy miękki materac wybrać

Materac służy przede wszystkim do podparcia kręgosłupa i z tego też powodu powinien być dopasowany przede wszystkim do wzrostu i wagi ciała. Powszechnie uważa się, że materac z natury powinien być jak najtwardszy. Zdanie to wiąże się z czasami, gdy stosowano niezwykle proste sprężyny bonnelowe, trawy morskie oraz włókna kokosowe, które były z natury twarde, a co za tym idzie – niezwykle wytrzymałe.

Jednak tak naprawdę na model materaca i jego twardość największy wpływ ma waga człowieka. Wybranie zbyt miękkiego lub twardego może powodować ból pleców oraz pogłębienie problemów z kręgosłupem. Decydując się na kupno materaca zwróćmy również uwagę na jego długość, gdyż powinna być ona conajmniej o 20 cm dłuższa od osoby śpiącej na nim.

Ze względu na zróżnicowaną budowę ciała musimy dobierać materac pod swoje preferencje. Im jesteśmy ciężsi tym twardszy powinien być nasz materac. Oprócz wagi i wzrostu, podczas doboru idealnego wypełnienia naszego łóżka musimy zwrócić uwagę na pozycję w jakiej śpimy.

  1. Spanie na boku – materac dla Ciebie powinien być elastyczny i dopasować się do ciała i pozwolić wystającym częściom ciała (ramiona, biodra) zagłębić się. Natomiast kręgosłup powinien przyjąć prostą linię.
  2. Sen na wznak lub na brzuchu – ciężar naszego ciała w takiej pozycji rozkłada się równomiernie, dlatego też wybierając odpowiedni materac zwróć uwagę na to, czy w okolicy lędźwi nie wygina się zbyt mocno i nie przylega też nadmiernie do Twojego ciała. Dla osób śpiących w takiej pozycji szczególnie poleca się twarde materace.
  3. Częsta zmian pozycji w trakcie snu powinna być równoznaczna z bardzo elastycznym modelem materaca.

Jeśli zmagasz się z różnymi schorzeniami kręgosłupa powinieneś przed zakupem materaca skonsultować się z ortopedą, który wskaże Ci, który model będzie dla Ciebie najlepszy.

Ostatnim wyznacznikiem podczas kupna materaca są nasze indywidualne preferencje. Wszyscy alergicy powinni mieć na uwadze właściwości swojej skóry oraz zdrowie dróg oddechowych.