Zalety współczesnych domów opieki 1528

dom opieki - godna starość

Starsi ludzie często wymagają codziennej, stałej opieki, jednak najbliższa rodzina nie zawsze ma możliwość zapewnienia takiej pomocy, np. z uwagi na konieczność pracy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem może okazać się dom seniora.

Dom opieki – złe skojarzenia

Temat ten jeszcze kilka lat temu budził ogromne kontrowersje. Dom opieki kojarzony był z nieciekawym miejscem, w którym starsze osoby nie czują się dobrze i nie są odpowiednio traktowane. Czasy się jednak zmieniają – dziś w Polsce funkcjonują setki takich placówek (zarówno prywatnych, jak i państwowych), a wiele z nich to doskonałe miejsca, zapewniające dobre warunki i profesjonalną opiekę swoim podopiecznym. Wyposażone są w sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, więc pensjonariusze mogą korzystać z różnych zabiegów i ćwiczeń, pozwalających na lepsze funkcjonowanie na co dzień. Pokoje są przytulne, funkcjonalne i regularnie remontowane. Jednak samo wyposażenie nie jest może aż tak istotne – najważniejszy jest personel, którego zadaniem jest opieka nad osobami starszymi. Zatrudnieni z reguły posiadają doświadczenie i znają specyfikę pracy z ludźmi w podeszłym wieku.

Dom opieki to również możliwość stałego kontaktu z innymi osobami, co jest ważne dla każdego człowieka, bez względu na wiek. Z tego powodu zdarza się również tak, że starsi ludzie, którzy nie posiadają rodzin ani przyjaciół, sami decydują się na zamieszkanie w takiej placówce, by nie spędzić ostatnich lat życia w samotności. Ponadto zapewniona tu opieka daje poczucie bezpieczeństwa i gwarancji, że w razie gorszego samopoczucia, omdlenia czy upadku zawsze uzyskają natychmiastową pomoc.

Opieka nad osobami starszymi to niełatwa sprawa, wymagająca ogromnego wysiłku, cierpliwości i poświęcenia. Dom seniora to często jedyne wyjście w takiej sytuacji. Wybierając placówkę należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, przede wszystkim na to, czy miejsce działa legalnie i jest zarejestrowane. Dobrze też, żeby znajdowało się niedaleko miejsca zamieszkania najbliższej rodziny – tak, by istniała możliwość stałego kontaktu z osobą starszą i częstego odwiedzania jej.