Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu 1655

tani hostel opole

Artykuł powstał we współpracy z http://eventhostel.pl.

Opole, nazywane Stolicą Polskiej Piosenki, ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Niewątpliwie jednak najbardziej znane jest właśnie z tego wydarzenia. Dzisiaj kilka słów na jego temat.

Jak to się zaczęło?

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki ma bogatą tradycję. Został wymyślony przez dwóch dziennikarzy – Mateusza Święcickiego i Jerzego Grygolunasa oraz gospodarza Opola – Karola Musioła. Pierwsze występy miały miejsce już w 1963 roku. W czerwcu każdego roku oczy i uszy Polaków skupiają się na Opolu. Nic dziwnego. Na scenie Amfiteatru Tysiąclecia można usłyszeć największe gwiazdy polskiej piosenki i najbardziej obiecujących debiutantów. W tym roku mieliśmy już pięćdziesiątą trzecią edycję Festiwalu. Przyciągnął do Opola tysiące audiofilów. A jak to się zaczęło?

Pierwszy Festiwal odbył się między 19 a 23 czerwca 1963 roku, a wzięło w nim udział ponad stu artystów. Przewodniczącym jury był sam Stefan Kisielewski. Wszystkie imprezy towarzyszące  odbywały się w Klubie Międzynarodowej Książki i Prasy oraz w Teatrze Lalki i Aktora. Mało kto pamięta, że ówczesnym odkryciem była Ewa Demarczyk, dzisiaj będąca już znaną i docenianą artystką. Kto by pomyślał, że minęło już ponad pięćdziesiąt lat?

Festiwal, który przeszedł do legendy

W czasie KFPP dokonywany jest przegląd osiągnięć artystów z ostatniego roku, przegląd nowych piosenek (koncert Premiery), konkurs debiutów koncert Debiuty) a także przegląd kabaretów (Kabareton)..
Do 2005 odbywał się w formule trzydniowej (piątek, sobota, niedziela), a w latach 2011-2012 w formule dwudniowej (piątek i sobota). W latach 2013-2015 festiwal ponownie trwał trzy dni. Od tego roku wydłużono go o dodatkowy dzień – poniedziałek, podczas którego odbywa się dodatkowy koncert muzyki alternatywnej.

Do najbardziej znanych nagród wręczanych podczas FKPP należy Karolinka, nagroda im. Anny Jantar  – wręczana najlepszemu debiutantowi w danym roku. Dawniej wybierało ją jury, obecnie rozstrzygają telewidzowie głosujący poprzez smsy.

Czerwiec – najlepszy moment na zwiedzanie Opola

Właśnie w czerwcu Opole kusi najbardziej. Ogrom turystów głodnych muzycznych wrażeń sprawia, że miasto tętni życiem. Warto wcześniej zarezerwować sobie tani hostel opole żeby móc skupić się na tym, co najważniejsze – na muzyce.

KFPP nie trzeba nikomu przedstawiać, ani nikogo do niego zachęcać, a zatem – do zobaczenia w czerwcu!