5 powodów, przez które nie możesz nauczyć się języka obcego 2281

fromtotranslation

Artykuł powstał przy pomocy specjalistów od tłumaczeń: fromtoranslation.com.

Kilka smutnych prawd

Dziewięćdziesiąt procent polskiego społeczeństwa uczyło się lub uczy języka obcego. Niestety blisko połowa z nich to tzw „wiecznie początkujący”, którzy mimo kilku lat spędzonych na rozwoju kompetencji językowych, nie są w stanie skutecznie się porozumieć w danym języku. Czy zastanawiałeś się dlaczego nie masz problem z opanowaniem tej umiejętności? Dzisiejszy artykuł odpowie Ci na to pytanie.

  1. Mechanicznie wkuwasz. Chociaż na przestrzeni ostatniej dekady tradycyjne podejście do nauki się zmieniło, nadal mamy jeszcze wielu nauczycieli starej daty, które nie zna innego sposobu nauczania niż bezrefleksyjne powtarzanie. Niestety, ale ta metoda może nam pomóc co najwyżej poprawić wymowę wyrazów. Nie angażując w naukę prawej półkuli mózgu nie zajdziemy daleko.
  2. Uczysz się słówek bez kontekstu. System wedle którego uczymy się słówek jest wysoce nieefektywny. Jeśli próbujemy przyswoić większą ilość naraz, już po kilku dniach zapomnimy 70-90%. Odpowiedzią na ten problem jest uczenie się całych wyrażeń wraz z kontekstem użycia. Warto też pomęczyć się i stworzyć kilka zdań własnych przykładów. Uczenie to zajęcie aktywne, nie powinno sprowadzać się do przyswajania informacji.
  3. Nie otaczasz się danym językiem. Nawet jeżeli uczysz się względnie regularnie, powiedzmy dwa razy w tygodniu – to za mało. Powinieneś zmienić język w komórce i komputerze na ten, którego chcesz się nauczyć. Powinieneś czytać codziennie wiadomości w tym języku i oglądać filmy bez napisów. Dzieci efektywnie uczą się języka właśnie dzięki temu, że są w nim „zanurzone”
  4. Nie mówisz w danym języku. Bardzo wielu ludzi nabywa tzw. „biernych kompetencji językowych”, czyli rozumie znaczenie zdań wypowiadanych przez kogoś. Szczególnie tyczy się to angielskiego, który jest lingua franca naszych czasów. Jednocześnie te same osoby nie potrafią samodzielnie złożyć nawet najprostszych zdań. Wniosek? Mówić, mówić i mówić. Choćby niepoprawnie, ale mówić. Dzieci uczą się przez mówienie. Ty też zacznij.
  5. Wstydzisz się mówić i popełniać błędy. Wydaje się to być cecha odziedziczona kulturowo. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Nasi prapradziadowie znani byli w całej Europie jako wykształceni poligloci. Mówiło się, że można całą Rzeczpospolitą zjechać i wszędzie dogadać się po łacinie. Bierz przykład z naszych przodków. Próbując mówić pokazujesz siłę, nie słabość. Tym bardziej jeśli niedawno zacząłeś.

Życzę Ci z całego serca, żebyś przestał być „wiecznie początkujący” i wreszcie mógł z dumą powiedzieć: znam język obcy.