Jak planować wydatki 1260

Na samą myśl o planowaniu domowego budżetu dostajesz gęsiej skórki? Nie jesteś pewien ile tak naprawdę możesz wydać i czy uda Ci się coś zaoszczędzić? Zatem przychodzimy z pomocą! Nie marnuj czasu na zamartwianie się, kiedy możesz na spokojnie rozplanować swój budżet tak, by nie musieć martwić się o przyszłość.

Podstawowe wydatki

Przed rozpoczęciem planowania domowego budżetu warto podsumować środki, którymi dysponujemy w danym momencie. Oznacza to spisanie nie tylko pieniędzy z jednego konta, ale również tych noszonych po kieszeniach, trzymanych w skarpecie, czy wynagrodzeniu, które ma przyjść za kilka dni.

Następnym krokiem, który należy podjąć po spisaniu domowego budżetu, jest ustalenie wszystkich kosztów, które musimy ponieść w danym miesiącu. Oznacza to spisanie długów, opłacenie rachunków oraz wszystkie inne wydatki.

Czego potrzebujesz do rozpisania wszystkich wydatków? Przede wszystkim kartkę, długopis oraz kalkulator, dzięki którym podliczysz budżet.

Wydatki domowe – krok 1

Nasz plan wydatków powinien być rozpisany na:

  • opłaty stałe (opłaty za wodę, prąd, gaz, czynsz do spółdzielni, internet, telewizja, raty kredytu, ubezpieczenia, wydatki na paliwo i bilety komunikacji miejskiej)
  • wydatki konsumpcyjne (zakupy spożywcze, życie kulturalne)
  • przychody.

Każdą z rubryk oddzielamy od pozostałych i sumujemy, aby lepiej zdawać sobie sprawę z tego jak wygląda nasz budżet domowy. Wszystko podliczone? Świetnie! W takim razie porównaj planowane wydatki z kwotą jaką dysponujesz. W tym przypadku możesz mieć do czynienia z dwoma scenariuszami. Jeśli jesteś na plusie to świetnie! Oznacza to, że możesz planować swoje wydatki dalej. W przypadku minusowej kwoty musisz przeanalizować jeszcze raz swoje wydatki i zastanowić się czy możesz z czegoś zrezygnować.

Wydatki domowe – krok 2

Następnym krokiem jest spisanie wszystkich jednorazowych wydatków. Niestety wiele osób planując budżet domowy zapomina o tym jakże ważnym punkcie, dzięki któremu stan naszego konta może znacząco się uszczuplić. Niesystematyczne wydatki stanowią sporą część domowych wydatków finansowych. Co się składa na tego typu wydatki?

  1. Prezenty na urodziny oraz święta.
  2. Przegląd techniczny auta.
  3. Wizyty u lekarzy (leki, badania).
  4. Urlop.
  5. Remont mieszkania.
  6. Ubrania.
  7. Przybory dla dzieci.

Mogłoby się wydawać, że są to wyniki oczywiste, jednak nie wydajemy na nie regularnie konkretnych kwot, a jak widać mogą one nasz plan oszczędzania zniweczyć.

Jak oszczędzać

Jeśli w Twoim budżecie okazało się, że pojawiła się nadwyżka środków może oznaczać to, że jesteś na dobrej drodze by zaoszczędzić okrągłą sumkę. Postaraj się planować wszystkie wydatki na początku każdego miesiąca. Po podliczeniu zastanów się na co chcesz je przeznaczyć i gdzie przechowywać. Opcji jest wiele – fundusz awaryjny, a może konto dla wydatków nieregularnych. Jeśli jednak mamy w planach konkretne wydatki takie jak zakup nowego sprzętu AGD, załóż skarbonkę jedynie na ten zakup.

Jak widzisz planowanie domowego budżetu wcale nie musi być uciążliwe. Postaraj się być systematyczny, a z pewnością zauważysz, że warto zrezygnować z niektórych dogodności życia.