Co decyduje o zdolności kredytowej 1378

zdolnosc_kredytowa

W życiu niemal każdego człowieka przychodzi moment, gdy musi on podjąć decyzję, czy brać kredyt, czy też nie. Jeśli nasza decyzja jest twierdząca, musimy udać się do banku i tam sprawdzić przede wszystkim swoją zdolność kredytową. Czym ona jest? W jaki sposób jest obliczana oraz czy istnieje sposób na jej podwyższenie? Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Zdolność kredytowa – co to jest

Jeśli mielibyśmy wyjaśnić czym jest zdolność kredytowa, to w dużym skrócie powiedzielibyśmy, że są to nasze możliwości do regularnego spłacania kredytu przez nas zaciągniętego. Na wielkość naszej zdolności ma wpływ wiele czynników. Oczywiście im większa zdolność, tym większy kredyt zostanie nam przyznany.

Jak obliczana jest zdolność kredytowa

To w jaki sposób zostanie obliczona nasza zdolność kredytowa, uzależniona jest od banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt. Ale w ogólnym rozrachunku chodzi tutaj przede wszystkim o różnicę między naszymi dochodami, a comiesięcznymi ratami i wydatkami. Banki zwracają również uwagę na fakt, czy kwota, którą miesięcznie będziemy musieli spłacać, nie przekroczy 50% lub 65% dochodu netto. Jeśli tak, nasz wniosek zostanie odrzucony.

Głównym czynnikiem decydującym o wielkości naszego kredytu jest nasza wypłata. Zarobki definiują nas jako kredytobiorców, przez co podczas zgłaszania się po kredyt, musimy dostarczyć niezbędne dokumenty, w tym zaświadczenie od pracodawcy mówiące o wysokości wynagrodzenia.

Obecnie dla banków, najbardziej wiarygodnymi kredytobiorcami są osoby posiadające umowę o pracę na czas nieokreślony. Niestety osoby prowadzące własną działalność, pracujące na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, stają się ryzykownymi klientami, którzy w każdym momencie mogą przestać spłacać zaciągnięty kredyt.

Bardzo często mimo wyższego wynagrodzenia i dochodu, osoby będące na umowie zlecenie dostają niższą zdolność kredytową, niż osoby zatrudnione na pełen etat.

Jak zwiększyć zdolność kredytową

Mając kilka kredytów na głowie, warto przemyśleć sprawę poprawienia swojej oceny finansowej w oczach banku. Jak można tego dokonać? Przede wszystkim zamknąć debet na bieżącym rachunku oraz zrezygnować z kart kredytowych, które powodują „ruchome” wydatki. Kolejnym sposobem może być wysłanie prośby o przedłużenie wniosku ich spłaty. Możesz również dowiedzieć się w banku o kredycie konsolidacyjnym, który ma za zadanie obniżyć wysokość łącznej raty oraz poprawić Twoją zdolność kredytową.

Pomoc prawna Opole – SLM Adwokaci.