Jakie kolory pomagają w nauce? 1627

Badania wykazują na to, że kolory w nauce mają ogromne znaczenie. Są barwy, które wspomagają uczenie i sprawiają, że jego proces staje się bardziej wydajny. Można stosować je jako wsparcie w nauce. Jakie kolory przyspieszają uczenie się?

Czerwony

Czerwony kolor służy do tego, by zaznaczać najważniejsze informacje. Takie, które mają zapaść w pamięć i zostać w niej na długo. Kolor ten aktywuje przysadkę mózgową. Wiele osób używa go podświadomie do zaznaczania tego, co powinno się wyróżniać i nie może zostać zignorowane. To dość ważne połączenie, którego lepiej nie nadużywać. Nasz organizm na widok koloru czerwonego produkuje adrenalinę i tym samym podwyższa ciśnienie krwi w organizmie.

Żółty i pomarańczowy

Słoneczne kolory ułatwiają zapamiętywanie. Z tego powodu notatki warto drukować na żółtym papierze. Można też zaznaczać tekst żółtym i pomarańczowym pisakiem. Pod kątem zapamiętywania, kolory te są nawet bardziej skuteczne i wydajne niż czerwień. Warto tutaj jednak wspomnieć, że zależność ta dotyczy papieru. Żółte tło na komputerze lub ekranie telefonu nie pomaga w lepszym zapamiętywaniu. Warto, więc przykładać szczególnie dużą wagę do tego, jak przygotowane są notatki, z których się uczysz.

Soczyste kolory

Zaznaczając ważne fragmenty tekstu lepiej jest używać soczystych kolorów. Zdecydowanie silniej zapadają one w pamięć niż pastele lub niewyraźne i delikatne odcienie. Przygotowując notatki warto, więc wyposażyć się w nowy zestaw pisaków. Flamastry te można wykorzystywać również do tworzenia map myśli, rysowania tabel czy tworzenia kolorowych plakatów. Każda z tych form pomoże treści zostać zapamiętaną i utrwaloną w głowie. Kolory w nauce są stosowane głównie z powodu tego, że skracają czas przetwarzania informacji. Mądre wykorzystanie kolorów w procesie uczenia może go zrewolucjonizować. Warto o tym pamiętać, przygotowując się do wyjątkowo ważnych egzaminów i testów. Zawsze warto używać kolorów po to, by tworzyć notatki wizualne, mapy myśli. Pamiętajmy, że nauka jest podstawą rozwoju.