Obróbka wibrościerna 2398

polerki wibracyjne

Obróbka wibrościerna wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu. W ostatnich latach coraz chętniej stosuje się tę metodę w branży motoryzacyjnej, zwykle do konserwacji metalowych powierzchni. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to proces chemiczno-mechaniczny. Dzięki temu można oddziaływać nawet na ciężko dostępne elementy powierzchni. Ponadto praca przebiega znacznie szybciej, niż w przypadku wykorzystywania innych metod obróbki. Ta nowoczesna technologia wykorzystywana jest w celu m.in. gratowania, wybłyszczania, polerowania, czyszczenia, szlifowania, odtłuszczania, a także wielu innych procesów.

Gdzie stosuje się obróbkę wibrościerną?

Za pomocą obróbki wibrościernej doprowadza się powierzchnię do pożądanego stanu. Oczywiście dotyczy to nie tylko wyglądu wizualnego, ale również eliminowania naddatków, nierówności, zadziorów, czy też zanieczyszczeń. Pozwala to na uzyskanie idealnie gładkiej, a także lśniącej powierzchni. W tym celu stosuje się specjalnie dobrane preparaty chemiczne, a także ścierniwo w postaci kształtek ceramicznych. To właśnie od ich jakości zależy efekt końcowy obróbki. Występują one w wielu różnych rozmiarach i kształtach, takich jak np. elipsa pochyła, trójkąt zaokrąglony, trójząb, cylinder pochyły, klin, piramida, a także wiele więcej. Szeroki wybór sprawia, że polerki wibracyjne wykorzystywane są do uszlachetniania wielu rozmaitych powierzchni.

Dzięki obróbce wibrościernej można polerować felgi, dekle zaworowe, kolektory dolotowe, wyroby jubilerski, a także wszystkie inne powierzchnie, które wymagają najwyższego poziomu dokładności.

Zastosowanie polerek wibracyjnych jest bardzo szerokie. Sprawdzą się zarówno do obróbki metali, jak i szkła, ceramiki, czy też kamieni szlachetnych. Ich uniwersalność jest tak duża, że dobór odpowiedniego ścierniwa nie powinien stanowić problemu.

Jak przebiega proces polerowania?

To, jak będzie przebiegała obróbka przy użyciu polerki wibracyjnej zależy w dużym stopniu od jakości, a także ilości obrabianych produktów. Należy również pamiętać o tym, że na dostępnych jest wiele modeli polerek, a każdy z nich użytkuje się nieco inaczej. Różna jest również wydajność, a także sprawność przeprowadzanych prac. Właśnie dlatego ważne jest to, aby zainwestować w sprzęt wysokiej jakości, który będzie ekonomiczny nie tylko podczas zakupu, ale również eksploatacji.

Dużym zainteresowaniem cieszy się polerka wibracyjna bębnowa, która zwykle używana jest to obróbki materiałów jubilerskich. Za jej pomocą można jednorazowo obrobić nawet kilka kilogramów kamieni.

Obróbka wibracyjna odbywa się przy zastosowaniu granulatu, a także past szlifierskich lub polerskich. Jest to gwarancja tego, że uzyskana jakość powierzchni będzie zadowalająca.

Do detali galanteryjnych oraz jubilerskich stosowane są zazwyczaj kształtki żywiczne. Takie ścierniwo idealnie sprawdzi się podczas obróbki metali lekkich i ich stopów, metali kolorowych i ich stopów, czy też tworzyw sztucznych. Rzadziej używane jest ono do elementów wykonanych ze stali.